Strażacy dbają o bezpieczeństwo harcerzy

Lepiej zapobiegać…
Obozy harcerskie są dla ich uczestników dużą przygodą, lekcją przetrwania ale też nauką. Organizatorzy takich przedsięwzięć mają obowiązek zadbać o bezpieczeństwo harcerzy. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy wydała opinię na temat stopnia bezpieczeństwa obozowisk przed tegorocznym przybyciem harcerzy. Chodzi tu o to, że dokumenty takie jak drogi dojazdowe czy ewakuacyjne podlegają opinii PSP.
Strażacy objeżdżają teren, na którym będą przebywać harcerze i zgodnie z protokołami sprawdzają, czy miejsce spełnia wymogi bezpieczeństwa. Ponadto, kiedy harcerze już przybędą na miejsce, straż poinstruuje ich co do zasad zachowania w różnych warunkach. Mowa tu na przykład, o burzach, nawałnicach, porywistym wietrze czy pożarach.
Najważniejsza dobra organizacja
Kontrola straży pożarnej byłaby bezcelowa, gdyby jej wyniki nie przekładały się na zapewnienie bezpieczeństwa w praktyce. Dlatego też PSP dba o to, by w trakcie trwania obozu trwała komunikacja między strażą a opiekunami. Ważne są tu ustalone godziny kontaktu. Wzajemne komunikaty dotyczą zmiany pogody oraz wydarzeń wśród uczestników – zawsze może dojść do sytuacji, w której ktoś zachoruje albo z jakichś innych powodów nie będzie mógł dalej uczestniczyć w obozie. Opiekunowie otrzymują radiostację, dzięki czemu, w przypadku gdyby z powodów technicznych komunikacja telefoniczna nie była możliwa, mogą porozumieć się ze strażą.
Co jeszcze robi PSP?
W gestii straży jest to aby umieścić w odpowiednich miejscach sprzęt do gaszenia pożaru oraz upewnić się, że uczestnicy obozu będą umieli z niego skorzystać. Warto też upewnić się, czy harcerze wiedzą jak zachować się w razie zagrożenia i jak się skutecznie ewakuować. Drogi dojazdowe oraz ewakuacyjne muszą być odpowiednio oznakowane.
Warto dodać, że już w tym roku na terenie powiatu oleśnickiego straż przeprowadzała ewakuację harcerzy z powodu złych warunków pogodowych. Akcja przebiegła sprawnie właśnie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, zadbaniu o ciągłość komunikacji oraz upewnieniu się co do tego, że uczestnicy obozu wiedzą jak postępować w razie gdyby wystąpiło niebezpieczeństwo.