Poczet książąt oleśnickich – część 4
Zmiana rządzącego rodu
W ostatnim wpisie opowiedzieliśmy sobie co nieco o żeńskich władcach Oleśnicy, a także o Konradzie X Białym, który był ostatnim Piastem na oleśnickim tronie. Kto nie czytał ostatniego wpisu albo niniejszy artykuł jest pierwszym z tego cyklu, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z cyklem od samego początku. Tymczasem dziś zaczniemy opowieść o nowych właścicielach Oleśnicy, jakim był czeski ród Podiebradów.
Henryk I Starszy
Po śmierci Konrada X Białego w 1492 roku, przez 3 lata Oleśnica była własnością Korony Czeskiej. W 1495 roku Henryk I Starszy, przedstawiciel czeskiego rodu Podiebradów kupił Oleśnicę od króla Władysława II Jagiellończyka. Od tego czasu Oleśnica należy do Podiebradów. Rządy Henryka na oleśnickim stolcu nie trwały jednak długo, gdyż zmarł on 1498 roku w wieku 50 lat i został pochowany w Kłodzku. Warto wspomnieć, że jeszcze przed objęciem tronu oleśnickiego Henryk Starszy był księciem zębickim, hrabią kłodzkim i panem na Podiebradach i wówczas często wchodził w układy z Konradem X Białym. Henryk w nieudolny sposób usiłował też przyłączyć do swoich ziem znaczną część Górnego Śląska.
Rządy trzech braci
Kiedy Henryk I zmarł pozostawił po sobie trzech synów: Jerzego I, Albrechta I oraz Karola I Albrechta. Podzielili się oni władzą, co było wówczas praktyką dość często spotykaną na Śląsku. Najstarszym synem Henryka był Albrecht, urodzony w 1468 roku. Książę ten założył zakład kąpielowy, a także wydawał przywilej na ważenie piwa. Sporadycznie brał udział w kampaniach wojskowych, mających na celu wesprzeć członków rodziny. Albrecht zmarł bezpotomnie w 1511 roku w wieku 43 lat.
Drugim synem Henryka I był Jerzy. Urodził się on w 1470 roku. Jego rządy w Oleśnicy charakteryzowała zgodność i współpraca z bratem Albrechtem. Spośród trójki braci to Jerzy zmarł jako pierwszy. Stało się to w 1502 roku. Jerzy nie pozostawił po sobie męskiego potomka.
Karol I urodził się w 1476 roku. Po śmierci braci, Albrechta I oraz Jerzego I stał się samodzielnym władcą Oleśnicy. Mówi się o nim, iż był to ostatni znaczący Podiebrad. W swoim życiu pełnił takie funkcję jak starosta Górnego Śląska czy doradca królów Władysława II i Ludwika II. Zmarł w 1536 roku w wieku 60 lat.