Oleśnica – atrakcje dla turystów
Warto spędzić tu wakacje
W Polsce jest wiele miejscowości z piękną historią, ale mało które jest tak atrakcyjne dla zwiedzających jak Oleśnica. Historia miasta rozpoczyna się w XIII wieku kiedy to, jak wiele innych śląskich miast otrzymało ono prawa miejskie. Potem oleśnickie dziedzictwo tylko rosło. Przez pewien czas znajdowała się tutaj siedziba piastowskich książąt oleśnickich. Jakie zabytki przetrwały do dziś i dlaczego warto je zobaczyć?
Zamek oleśnicki
Przy ulicy Zamkowej 4 uwagę przyjezdnych na pewno zwróci Zamek Książąt Oleśnickich z XVI wieku. Budowla powstała w miejsce dawanego, piastowskiego grodu i aż do wieku XIX była siedzibą książąt z różnych dynastii: czeskiej Podiebradów oraz niemieckich Wirtembergów i Welfów. W latach 1926-1945 właścicielem zamku był Wilhelm von Hohenzollern ostatni następca cesarskiego tronu Prus i Niemiec. Dodatkową atrakcją może być fakt, że zamek oferuje nie tylko zwiedzanie ale też noclegi w swoich pokojach.
Bazylika św. Jana Apostoła i Ewangelisty
Pierwszy kościół w tym miejscu wierni wznieśli już w XII wieku. Później świątynia była wielokrotnie przebudowywana, bądź też kolejni fundatorzy dobudowywali kolejne elementy. Zmiana wyglądu budynku następowała odpowiednio w wiekach: XIV, XV, XVI, XVII i XVIII. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko architektoniczny kunszt tamtych epok ale też liczne dzieła sztuki. W podziemiach znajduje się krypta, gdzie spoczywają niemieccy książęta oleśniccy.
Brama wrocławska i rynek
W średniowieczu Oleśnica posiadała mury miejskie i choć dziś zostały z nich ledwie resztki, jeden fragment zachował się wyjątkowo dobrze. Mowa o bramie wrocławskiej, która powstała w XIV wieku. W 2001 roku przeszła gruntowną renowację. Po wejściu do bramy można udać się do galerii sztuki, która tam się znajduje.
Miejscem, który ostatecznie zaspokoi historyczny głód turystów jest Stary Rynek. Można tam nie tylko odpocząć po długich spacerach, wsłuchać się w gwar miasta ale też zwiedzić zabytkowy ratusz.