Listy do zmarłego poety?
Piszą do Mikołaja Reja
Oleśnica bierze udział w międzynarodowej akcji, organizowanej w okresie okołoświątecznym, pod tytułem „Listy do Mikołaja Reja”. Dlaczego akcja jest międzynarodowa? Co ma wspólnego z tym Oleśnica? Kto pisze listy do Mikołaja Reja i na czym to właściwie polega? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Połączenie Islandii z Oleśnicą
Akcja jest o tyle niezwykła, że łączy ona Islandię z Oleśnicą. A konkretnie – polskie rodziny, zamieszkujące Islandię, które postanowiły stworzyć 37 kartek dla mieszkańców naszego miasta. W ramach rewanżu mieszkańcy Oleśnicy również wyślą 37 kartek rodzinom na Islandii, natomiast wyprodukują jeszcze jedną, dodatkową kartkę. Kartki te tworzą uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie wraz ze współpracą z pracownikami miejskiej biblioteki. Jak łatwo policzyć w ramach całej akcji powstanie łącznie 75 kartek. Po co aż tyle? Otóż to nie będą tylko kartki świąteczne wysyłane sobie nawzajem. Z kartek powstaną dwie wystawy. Jedna z nich powstanie w Oleśnicy, natomiast druga w Olafsviku w Islandii.
Trzeba przyznać, że patrząc na całość projektu wszystko wypadło bardzo ciekawie. Kiedy pracownicy biblioteki rozmawiali z uczniami zawodówki o współpracy nad kartkami zrodził się pomysł spektaklu. Tematem tej prezentacji stała się właśnie historia życia Mikołaja Reja. Postaci, którą chyba nikomu nie należy przedstawiać. Spektakl miał bardzo duże walory edukacyjne. Zawierał także elementy, które pochodziły z historii miasta Oleśnicy.
W chwili obecnej uczniowie oraz pracownicy biblioteki intensywnie pracują nad kartkami. Kiedy wszystkie 38 kartek powstanie, zostaną one wysłane do Islandii.
Warto przypomnieć, że Mikołaj Rej był polskim pisarzem, jednym z pierwszych, który szeroko w swojej twórczości posługiwał się renesansowym językiem polskim. Nie było to w tamtych czasach aż tak popularne. Wiodącym językiem w piśmie była łacina, natomiast Rej nie zraził się panującymi trendami. Dlatego znany jest przede wszystkim z tego, iż napisał: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy nie gęsi i swój język mają”.
Wejdź na stronę wrocek.pl aby zapoznać się z aktualnościami z regionu.