Wyjątkowy oleśniczanin
Tutaj urodził się Karol II Podiebradowicz
Jedną z postaci historycznych, która urodziła się w Oleśnicy, a o której prawdopodobnie mało kto słyszał był Karol II Podiebradowicz. Postać ta żyła w XVI oraz XVII wieku i jest ściśle związana z historią miasta Oleśnica. W tamtych czasach Oleśnica znajdowała się pod panowaniem czeskim. Nie powinno więc dziwić, że Karol II był księciem czeskim. Jednakże czym tak naprawdę się wsławił, że zasłużył sobie na to, by na trwale zapisać go na kartach historii?
Rządy wraz bratem
Karol II urodził się w Oleśnicy, 15 kwietnia 1545 roku. Był synem Henryka II, który zmarł, gdy Karol miał zaledwie 3 lata, czyli w 1548 roku. Ze względu na swoją nieletniość wraz z bratem Henrykiem III nie mogli oni sprawować samodzielnej władzy nad księstwem oleśnickim. Dlatego też pozostawali pod skrzydłami regenta, swojego stryja, Joachima. Dzięki protekcji Joachima Karol mógł przebywać na dworze cesarskim, gdzie kształcił się i zapoznawał z wielkim światem. Po powrocie do Oleśnicy dalej współrządził z bratem, aż do śmierci Henryka III w 1587 roku.
Trudne początki, ale koniec wspaniały
Karol II w pierwszym okresie samodzielnych rządów zajął się wykupywaniem kolejnych ziem, celem poszerzenia domeny księstwa oleśnickiego. W efekcie popadł w długi musiał spłacić część zobowiązań poprzez spłatę niektórych włości w 1574 roku. Na poprawę swoich finansów Karol II musiał czekać bardzo długo. Dopiero po 25 latach dorobił się na tyle, że mógł zacząć na dobre rozwijać księstwo jak i samo miasto. W tym celu w 1599 roku zakupił kolejne miejscowości. Dzięki niemu Oleśnica otrzymała wodociągi w 1600 roku. Rozwinął przemysł papierniczy oraz zbożowy w mieście. Przyczynił się także do rozkwitu ekonomicznego Bierutowa, głównie ze względu na rozwój gospodarki rolnej. Mieszkańcom Oleśnicy nadał przywilej handlowania bydłem, a także wspierał budowę nowych warsztatów rzemieślniczych w mieście. To sprawiło, że do Oleśnicy zaczęło przybywać wielu nowych osadników, co znacznie zwiększyło liczebność miasta. Za jego rządów w mieście powstało gimnazjum oraz drukarnia, a zamek książąt oleśnickich został przebudowany na styl renesansowy. Sfinansował budowę ogrodu, sprowadził także do Oleśnicy wybitnych muzyków. Doprowadził także do unowocześnienia architektury miejskiej.
Karol II zmarł 28 stycznia 1617 roku i spoczął w kościele zamkowym w Oleśnicy.