Poczet książąt oleśnickich – część 5
Oleśnica własnością Wirtembergów
Historia świata toczyła się swoim tempem. Przynosiła różne rzeczy – rozwój, dobrobyt i pokój, ale też często wojnę, śmierć i zniszczenie. W wyniku tych ostatnich ucierpiało bardzo wiele miast, a z powodu zawirowań politycznych niektóre drobne księstwa czy państewka na dobre znikały z map. Nastał w końcu wiek XVII, a księstwo oleśnickie dalej istniało. Traf chciał, że Oleśnica znalazła nowych właścicieli, którymi był niemiecki ród Wirtembergów. Wcześniej Oleśnica znajdowała się pod panowaniem czeskiego rodu Podiebradów, a jeszcze wcześniej – Piastów. Kto tego pamięta, to go zachęcamy do przeczytania poprzednich wpisów z cyklu. Tymczasem przyjrzyjmy się postaci pierwszego Wirtemberga, który był Panem na Oleśnicy.
Sylwiusz Nemrod
Przedstawicielem rody Wirtembergów, który nabył Oleśnicę był Sylwiusz Nemrod. Przyszedł on na świat 2 maja 1622 roku w Willingen. Zmarł on już w swojej śląskiej, wiejskiej posiadłości, w Brzezince nieopodal Oleśnicy, w wieku 42 lat. Miało to miejsce dokładnie 24 kwietnia 1664 roku. Historia tego, jak Sylwiusz znalazł się w Oleśnicy jest bardzo nietypowa, jak na czasy w których żył. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że zrobił on zły interes. Ale po kolei.
Sylwiusz po swoim ojcu, Juliuszu otrzymał tytuł księcia Wirtembergii. Podówczas było to zamożne księstwo niemieckie. Wcześniej, w latach swojego dzieciństwa i wczesnej młodości Sylwiusz otrzymał bardzo staranne wykształcenie. Na Uniwersytecie w Strasburgu studiował on matematykę oraz historię. Bardzo szybko, bo już w 1638 roku zaangażował się on w walki w wojnie trzydziestoletniej. Wałczył on u boku między innymi Bernarda Weimarskiego czy Ernesta I Pobożnego.
W 1647 roku Sylwiusz wziął ślub z Elżbietą z rodu Podiebradów. Wkrótce zmarł jej ojciec, Karol Fryderyk, dzięki czemu Sylwiusz mógł zostać księciem oleśnickim. I tutaj ciekawostka. W zamian za to zapłacił on cesarzowi Fryderykowi III 20 000 guldenów oraz zrzekł się księstwa Wirtemberskiego. Dochodzimy więc do momentu, w którym książę zamienił swoją doprze prosperującą domenę na biedniejszą Oleśnicę.
Sylwiusz długie lata poświęcił na odbudowę ziemi oleśnickiej po tragicznych skutkach wojny trzydziestoletniej. W 1652 roku założył on Order Trupiej Czaszki. Był to efekt inspiracji śląskimi mistykami.
Serdecznie polecamy portal Nieznana Historia, gdzie poznasz biografie innych znanych postaci historycznych, ale też przeczytasz artykuły z innych dziedzin historii.