Oleśnica – Budżet Obywatelski
Wiadomo już na co będzie można głosować
Komisja wybrała projekty, na które każdy mieszkaniec Oleśnicy będzie mógł zagłosować w ramach rozdysponowania środków z budżetu obywatelskiego. Propozycje projektowe można było składać do 31 sierpnia, natomiast teraz komisja wyłoniła te, które spełniły wymogi merytoryczne oraz formalne. To one są dopuszczone do głosowania. W ramach głosowania nad Budżetem Obywatelskim 2022 pojawiły się trzy grupy projektów.
Pierwsza grupa
W tej grupie znalazły się inwestycje, które nie są droższe niż 150 tys. złotych, natomiast nie są też tańsze niż 110 tys. złotych. Dotyczą one inwestycji budowlanych i modernizacyjnych. Grupa ta zawiera w sobie pięć przedsięwzięć. Pierwszym projektem jest montaż wiaty przystankowej na ulicy Kilińskiego, natomiast budowa ścieżki edukcyjno-treningowej. Trzeci pomysł polega na zainstalowaniu monitoringu parkingowego. Dotyczyłoby to dzielnicy Serbinowo, a konkretnie ulicy Wojska Polskiego. Czwartą inwestycją byłoby utworzenie dwóch stref relaksu, natomiast piąte przedsięwzięcie zakłada wykonanie tablicy pamiątkowej w Parku Kolejarzy. Taka tablica upamiętniałaby pierwszych pracowników kolejowych z lat 1945-1946.
Druga grupa
Tutaj również mowa jest o inwestycjach, które dotyczą budowy oraz/bądź remontów. Jednakże tym razem w tej grupie komisja zgromadziła takie przedsięwzięcia, których koszt nie jest wyższy niż 100 tys. złotych. Z związku z tym znalazło się tutaj 6 projektów. I tak pierwsza inwestycja nosi nazwę „AED DLA KAŻDEGO”. Polegać to ma na instalacji defibrylatora na Ratajach. Drugim przedsięwzięciem jest zadaszenie piaskownic, natomiast trzecim budowa huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych. Czwarta inwestycja zakłada zacienienie terenu „Ogrodu Doświadczeń”. Piąty projekt mówi o instalacji monitoringu terenu nad Stawami wraz z dodatkowym oświetleniem za budynkiem nadleśnictwa, natomiast ostatnia w tej grupie, szósta inwestycja to budowa boiska do gry w bule.
Trzecia grupa
W tej grupie znajdziemy tylko projekty dotyczące wydarzeń społecznych, kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych. Kwota każdego z nich nie może być wyższa niż 60 tys. złotych. Tutaj mówimy o 7 przedsięwzięciach. Pierwszy projekt to finansowanie zajęć udoskonalających pływanie, natomiast drugi projekt to finansowanie zajęć fitness. Trzeci projekt polegać ma na sterylizacji zwierząt – głównie jest skierowany do właścicieli psów. W ramach czwartego projektu odbyć się mają zajęcia z nauki doskonalenia jazdy na łyżwach, natomiast piąty projekt to kampania społeczna w zakresie porządku publicznego. Szósty projekt to cykl imprez, natomiast siódmy to kurs tańca na wolnym powietrzu.
Łącznie na realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego samorząd przeznaczy 600 tys. złotych.