Poczet książąt oleśnickich – część 2
Sytuacja księstwa w XV wieku
W poprzednim wpisie z kategorii historia rozpoczęliśmy przybliżanie Czytelnikom sylwetek książąt oleśnickich. Przypomnijmy, że władcy Oleśnicy pochodzili z początku z dynastii Piastów, potem miasto przejął ród czeski, a potem księstwem władali niemieccy książęta. Ostatnio powiedzieliśmy sobie o Bolesławie I, Konradzie I oraz Konradzie II. Teraz pokażemy ich następców, rządzących w XV wieku.
Książę, który miał wielu synów
Po śmierci Konrada II w 1403 roku (książę zmarł w wieku 65 lat) jedyną władzę w księstwie oleśnickim przejął jego syn, Konrad III. Konrada III znamy pod przydomkiem Stary, gdyż – jak na realia średniowieczne – wstępując na tron był już mężczyzną w podeszłym wieku. Miał bowiem 49 lat. Jednakże nie oznacza to, że książę tę zaczął swoją przygodę z polityką tak późno. Od 1377 roku był koregentem, czyli współzarządzał Oleśnicą wraz z ojcem. Konrad III oraz jego żona, Guta, mieli siedmioro dzieci – pięciu chłopców oraz dwie córki. Jeżeli chodzi o męskich potomków, to po śmierci Konrada III w 1412 roku pojawił się bowiem problem. Okazało się bowiem, że Oleśnicą będzie współrządziło pięciu książąt.
Rządy pięciu braci
Konrad IV Starszy, co niespotykane w tamtych czasach został biskupem, mimo, że był pierworodnym synem. Urodził się w roku 1380. Kariera duchownego nie przeszkodziła mu rządzić Wrocławiem od 1417 roku, a wcześniej, w latach 1412-1416 Oleśnicą. Zrezygnował z władzy nad księstwem na rzecz młodszych braci, gdy już był pewien objęcia biskupstwa. Zmarł w 1447 roku.
Konrad V Kącki to kolejny brat w kolejce. Współrządził Oleśnicą wraz z Konradem IV od 1412. Od 1416 wraz z pozostałymi braćmi miał pod władaniem księstwo oleśnickie. Zmarł w 1439 roku w wieku 58 lat. Trzecim z kolei bratem był Konrad VI Dziekan przyszedł na świat w 1387 roku. On również wybrał ścieżkę duchową, jednocześnie sprawując władzę książęcą. Zmarł tuż przed ukończeniem 40 roku życia.
Konrad VII Biały jako czwarty z braci nosił tylko tytuł księcia oleśnickiego, a prawdziwą władzę sprawował w Koźlu. Żył w latach 1390-1452. Ostatni z braci to Konrad VIII, zwany także Młodym przyszedł na świat w 1395 roku. Biografia tejże postaci jest niezwykle ciekawa. Został on bowiem członkiem Zakonu Krzyżackiego i spiskował przeciwko w Polsce. Jednocześnie nie rezygnował ze sprawowania rządów na Śląsku. Zmarł w 1447 roku.
Po więcej historycznych faktów i ciekawostek zapraszamy na stronę Nieznana Historia.