Rynek nieruchomości

Zapłacimy wyższy podatek?

To już przesądzona sprawa

Rada Miasta Oleśnica już podjęła decyzję w sprawie opodatkowania nieruchomości. I co z tego wynikło? Otóż, jak się okazuje zapłacimy więcej. Jest to sprawa przesądzona, a ruch ten uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców. Opozycja krytykowała ten pomysł, natomiast nie potrafiła skutecznie zablokować skandalicznego wręcz pomysłu rządzących naszym miastem.

Decyzję poprzedziła dyskusja

Radny należący do Platformy Obywatelskiej, przyznał, że w 2019 roku głosował za podwyżką podatków od nieruchomości, natomiast nie robił tego z lekkim sercem. Tymczasem teraz ostro skrytykował pomysł podniesienia podatków od nieruchomości. Podkreślał, że za Polski Ład zapłacą przede wszystkim przedsiębiorcy, których kieszenie już teraz mocno odczuwają skutki inflacji. Ta ma bardzo niekorzystny wpływ w postaci wzrost cen materiałów budowlanych.

Inny radny, który prezentuje poglądy lewicowe stwierdził, że podwyżka podatków od nieruchomości jest za duża. Według niego nie jest ona adekwatna do faktycznej wartości inflacji. Przypomniał o tym, że kiedy szalała pandemia koronawirusa to wówczas samorząd pomagał przedsiębiorcom, a teraz nałoży na nich dodatkowe obciążenia. Jak sam stwierdził jest to myślenie podobne to myślenia schizofrenika.

Obrońcy pomysłu podniesienia podatku od nieruchomości twierdzili, iż wiele innych gmin korzysta z maksymalnej stawki podatkowej, a Oleśnica tego nie robi. Podnosili też argumenty, że jeżeli chodzi o prywatne gospodarstwa domowe, to taka podwyżka przyniesie w efekcie wzrost kosztów zaledwie o kilkanaście złotych. Ponadto padło jeszcze stwierdzenie, że w wyniku realizacji programu Polski Ład Oleśnica może stracić nawet kilkanaście milionów złotych rocznie. Aby załatać tę lukę potrzebna jest więc podwyżka podatków.

Po dyskusji doszło do głosowania. 13 radnych było „za”, 5 „przeciw” natomiast 1 wstrzymał się od głosu.

Jeżeli interesują Cię wiadomości ze świata nieruchomości, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Powiązane tematy
Rynek nieruchomości

Ile za mieszkanie w Oleśnicy?

Ceny poszły w górę Sytuacja na rynku nieruchomości w szczególny sposób interesuje tych…
Czytaj dalej