Tablica Wyszyńskiego w liceum
Petycja w sprawie
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy sporządzili petycję, zaadresowaną do burmistrza w sprawie powieszenia w szkole pamiątkowej tablicy na część prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Licealiści argumentowali to, jak ważna jest pamięć o tej postaci. W petycji podkreślali, iż Wyszyński był nie tylko znakomitym przedstawicielem Kościoła katolickiego ale również wielkim Polakiem. Powodem, dla którego tablica miałaby się pojawić w liceum są zasługi kardynała dla walki o wolność i godność człowieka.
Licealiści pragną, aby tablica pojawiła się, jak sami to określają „ku czci patrona roku 2021”. Ma to się odbyć w ramach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczniowie podkreślili, że postać kardynała Wyszyńskiego jest dla nich autorytet, a przecież młodzi ludzie potrzebują czerpać właśnie od autorytetów. Według autorów petycji to właśnie dzięki postawie takich ludzi jak m.in. Stefan Wyszyński dzisiaj Polacy mogą się cieszyć wolnością.
Co na to władze?
Burmistrz Oleśnicy odpowiedział uczniom. Uznał, że ponieważ są oni uczniami I Liceum Ogólnokształcącego, muszą oni konsultować wszelkie sprawy związane ze szkołą z dyrektorką. Ale to nie wszystko. Wg burmistrza należy również skonsultować tę sprawę ze społecznością szkoły. Należy podkreślić, że petycję do Urzędu Miasta wniosła tylko pewna grupka uczniów, a nie reprezentanci całego liceum.
Kogo uczniowie chcą na patrona?
Stefan Wyszyński był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, które ukończył w 1924 roku i przyjął święcenia kapłańskie. Od 1929 roku doktor z zakresu prawa kanonicznego. Podróżował do Włoch, Austrii, Niemiec, Francji, Holandii oraz Belgii. Podczas II wojny światowej przybywał w różnych miejscach, natomiast najsłynniejsza jest jego posługa w Laskach, gdzie był kapelanem niewidomych.
Biskup lubelski w latach 1946-1948, a od 1948 roku aż do śmierci arcybiskup gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski. Biret kardynalski przyjął w 1953 roku. Aresztowany w tym samym roku, odzyskał wolność w 1956 roku. Silnie zaangażowany w walce z komunizmem, a także ikona Kościoła katolickiego w PRL. Zmarł w 1981 roku w Warszawie.