Poczet książąt oleśnickich – część 3
Rządy dwóch braci i dwóch kobiet
W poprzednich dwóch wpisach z tego cyklu przyjrzeliśmy się sylwetkom poszczególnych książąt oleśnickich. Ostatnim razem wspominaliśmy o pięciu braciach, z których każdy miał na imię Konrad. Rządzili oni Oleśnicą mniej więcej równolegle, ale każdy z nich był inny. Dziś kontynuujemy nasz poczet. Zapoznamy się z dość nietypowym, jak na średniowiecze dziedziczeniem, a także znów powiemy sobie o braterskich rządach.
Konrad IX Czarny
Starszym z braci, o których sobie powiemy był Konrad IX Czarny. Urodził się on w 1415 roku jako syn Konrada V Kąckiego, a zmarł w roku 1471. To właśnie po ojcu przejął Oleśnicę, więc rządził od 1439 roku. Oczywiście były to rządy wraz z młodszym bratem. W 1452 roku bracia dokonali podziału swoich dóbr i od tego momentu w Oleśnicy samodzielnie rządził Konrad IX Czarny. Angażował się on bardzo w politykę wewnętrzną Czech, zwłaszcza w trakcie wojny o sukcesję. Niefortunnie przyjął stronę Jerzego z Podiebradów, który tę wojnę przegrał. Wobec tego Konrad złożył hołd lenny Maciejowi Korwinowi. Nigdy nie doczekał się męskiego potomka.
Małgorzata Mazowiecka
Urodziła się w 1440 roku jako żona księcia Siemowita V Mazowieckiego. Wyszła za mąż za Konrada IX Czarnego w 1453 roku. Jako, że wraz z mężem nie miała syna, to właśnie ona przejęła rządy w Oleśnicy po śmierci Konrada w 1471. Rządziła dość twardą ręką, co spotkało się z niezadowoleniem mieszczan. Straciła władzę w ciągu dwóch lat, co było planem jej przeciwników, aby na tron oleśnicki wynieść jej córkę, która wówczas była tylko dzieckiem. Jej dalsze losy nie są dokładnie znane. Nie wiadomo nawet gdzie konkretnie zmarła, a nastąpiło to w latach 80-tych XV wieku.
Barbara – księżna-dziewczynka
Barbara była córką Małgorzaty i Konrada IX Czarnego i wstąpiła na tron oleśnicki mając zaledwie 8 lat. Znajdowała się pod opieką swojego wuja, Konrada X. Miał on zaaranżować jej zaręczyny z Albrechtem Podiebradowiczem. I tutaj znów dochodzimy do mrocznej plamy historii książąt oleśnickich. Zaręczyny zostały z nieznanych przyczyn zerwane. Ponadto Barbara znika nagle z kart historii w roku 1479.
Konrad X Biały
Młodszy syn Konrada V Kąckiego przyszedł na świat w 1420 roku. Wraz z bratem Konrad X rządził oleśnicką do 1452 roku. Potem był księciem w Kątach, Bierutowie, Sycowie, Wołowie, Ścinawie oraz Milczu. Na tron oleśnicki powrócił w 1479 roku. Był to książę, który cały czas borykał się z długami. Postanowił przystąpić do Jana II Szalonego przeciwko Maciejowi Korwinowi. Wojnę tę przegrał i został uwięziony. Po śmierci Macieja Korwina powrócił na tron w Oleśnicy. Zmarł w 1492 roku.