Prokurator – bogacz czy biedak?
Mity i fakty
Część opinii publicznej ma niezbyt dobre zdanie, jeśli chodzi o osoby pełniące funkcje publiczne, w tym osoby pracujące w wymiarze sprawiedliwości. Znane są powszechnie mity na temat tego, że sędziowie oraz adwokaci zarabiają niebotyczne sumy pieniędzy i pławią się w luksusach. Mówimy o tym „mity” bowiem osoby je powtarzające nie sprawdziły ile tak naprawdę zarabiają przedstawiciele zawodów prawniczych. A co z prokuratorami? Czy są faktycznie bogaczami czy może ich majątki wcale nie są takie wielkie, jakby się mogło wydawać? Informacje o majątkach prokuratorów są jawne i publiczne. Wobec tego sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja finansowa byłych i obecnych pracowników Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy.
Majątki prokuratorów
Były prokurator Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy Marcin Firko posiada 4 nieruchomości. Są to trzy domy oraz jedno mieszkanie. Na co dzień porusza się on autem marki Nissan Patrol, wyprodukowanym w 1994 roku. Do spłaty pozostały mu 3 kredyty hipoteczne oraz jeden leasing. Prokurator Monika Kaniewska posiada jedno mieszkanie, którego jest współwłaścicielką. Jedno z aut, którym jest Fiat Punto z 2014 roku należy tylko do niej, natomiast samochód z 2019 roku marki Toyota posiada dwóch właścicieli, tym prokurator Kaniewską. Ponadto wraz z jeszcze jednym kredytobiorcą jest ona w trakcie spłacania kredytu hipotecznego.
Kolejna była prokurator, Anita Świtała posiada wprawdzie dom o powierzchni 150 m2, natomiast nie posiada ona na własność żadnego samochodu. Kwestia zobowiązań wygląda w jej przypadku następująco: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy oraz pożyczka. Z kolei Longin Kulik posiada dom, mieszkanie oraz kilka nieruchomości innego typu. Posiada dwa samochody, lecz nie ciążą na nim żadne zobowiązania. Dochody uzyskuje z tytułu emerytury wojskowej. Iwona Krzyżewska-Zazula posiada dom, mieszkanie oraz jest współwłaścicielką działek budowlanych. Ma trzy samochody, a obecnie jest w trakcie spłacania pięciu rodzajów zobowiązań.